wtorek, 29 listopada 2011

Akredytacja zajebistości

Bez zbędnych pierdół - dziś przyznajemy Order Zajebistości. Czym jest ten Order? Jest potwierdzeniem tego, że noszący go delikwent Ocieka Zajebistością, czyli znajduje się we właściwym miejscu, we właściwym czasie i ma łeb na karku. Skąd to akurat wiemy? Sprawdziliśmy.

W związku z postępującą śmiercią naszych Triopów, poprosiliśmy o pomoc Michała Piątka i jego Tatę, którzy profesjonalnie trudnią się naprawą butów wspinaczkowych. Poniżej przedstawiamy do porównania funkiel nówki Triopa i stare Triopy po modyfikacjach.

Co to za but? Czeski but Triopa z rakami Raveltika, dedykowany do drytoolingu, trudnego wspinania mikstowego i lodowego. Praktycznie jedyny tego typu, który jest dostępny w Polsce. Waży stosunkowo niedużo i niewiele kosztuje. Wielokrotnie sprawdziliśmy go w boju na:
1. lodospadach - np. Grimm/Heizahne WI5/6 (4 wyciągi wspinania w temperaturze -10C) i Mehr Power... WI6 (pięćdziesięciometrowy sopel na Oeschinenwald; lokalsi twierdzili, że WI7...)
2. drogach mikstowych - np. Another One Bites the Dust M7+ WI6 w Kanderstegu. Znów 4 wyciągi wspinania i mocno na minusie.
3. drytoolach do M12
W naszym odczuciu bardzo udana konstrukcja za przyzwoitą cenę. W miarę ciepły, w miarę precyzyjny i w miarę lekki, czyli uniwersalny. Bardzo dobre wrażenie psuje schrzaniona pięta i niskie oblanie palców gumą.

Na pierwszym zdjęciu widać but Rudej, którą to parę kupiła w 2010 roku. Historia? Jeden, intensywnie przewspinany sezon zimowy.
Na drugim zdjęciu but Rychłego po modyfikacjach. Para kupiona w 2008 ma za sobą trzy intensywne sezony zimowe i jeden w trakcie. W połowie listopada 2011 oznajmiła, że potrzebuje wizyty w SPA.

Triop funkiel nówka


Triop po modyfikacjach Miśka

Problemy były dwa:

1. Absolutnie beznadziejna i bezsensownie skonstruowana pięta, która nie haczyła się na niczym, a za to łatwo ją było urwać (co też uczyniliśmy z wielkim powodzeniem!).


Oryginalna pięta Triopa, czyli debilismus absolutismus




Ta sama pięta po modyfikacji





I znów przed...


I znów po


2. Beznadziejny otok z gumy, który uniemożliwiał podhaczanie palców, a ułatwiał odrywanie gumy od cholewki buta (co również z dużym powodzeniem uskuteczniliśmy).


Wersja przed


Wersja klejona Vibramem


Jak te modyfikacje się sprawdzają w praktyce? Świetnie! Pięta haczy się na najmniejszych krawądkach, a podciągnięcie gumy na palcach daje możliwości podhaczania czubka buta. Tak jak powinno być od nowości.

Co lepsze, po 4 latach intensywnego myślenia i projektowania, Triop wypuścił na rynek odświeżoną wersję tych butów. I tak, po 4 latach twórczego, intensywnego i pełnego pasji projektowania spieprzyli dokładnie to samo, czyli piętę i gumowy otok na palcach. Triop, Szacun przez duże Sz!



Miło nam ogłosić, że Michał Piątek i jego Tata z dniem dzisiejszym otrzymują Order Zajebistości i w dziedzinie naprawy butów wspinaczkowych są akredytowanymi Mistrzami Wagi Ciężkiej!






PS. Michał i Tata, za namową Szanownej Redakcji postanowili od zera stworzyć buty do drytoolingu. Buty Five Ten Coyote Lace Up, raki Raveltik, pięta Mad Rock i kompozytowa podeszwa. Brzmi nieźle, co?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz